separujemy 99%
separujemy 99%opiłków ferromagnetycznych
wysoka skuteczność separacji magnetycznej
wysoka skuteczność separacji magnetycznej
elektromagnesy dużej mocy
elektromagnesy dużej mocy
precyzyjne chwytaki magnetyczne
precyzyjne chwytaki magnetyczne
Zapisz się na newsletter dla Twojej branży aby otrzymywać informacje o nowościach.

Separator magnetyczny

W procesie produkcji na liniach fabrycznych najczęściej pojawiają się spore ilości metalowych zanieczyszczeń. Opiłki, zszywki, śruby, nity, wkręty, nakrętki czy kawałki żelaza, a nawet osypująca się rdza stają się źródłem poważnego zagrożenia dla gotowych produktów, które potrafią znacznie obniżyć jego jakość. Kolejnym może być uszkodzenie linii produkcyjnej czy transportowej po przedostaniu się ciał obcych do wrażliwych części napędu lub elementów sterowniczych. Uszkodzone produkty nie tylko wracają w procesie reklamacji, ale także mogą być powodem wycofania całych partii z rynku. Obie ewentualności mogą okazać się przyczyną utraty wizerunku marki i niekorzystnych opinii o wyprodukowanych przedmiotach.

Optymalnym rozwiązaniem problemu są separatory magnetyczne Goudsmit. Proponujemy Państwu duży wybór urządzeń, które można dopasować do różnych rozwiązań technologicznych, wykorzystywanych przy budowie linii produkcyjnych. Łączy je prosta zasada działania – za bieżące usuwanie metalowych zanieczyszczeń podczas produkcji czy transportu materiału odpowiadają w nich wyjątkowo skuteczne magnesy lub elektromagnesy, które gwarantują utrzymanie wysokiej jakości produktu i przeciwdziałają poważnym awariom maszyn.

Zastosowanie naszych urządzeń może zapobiec także najgorszemu przypadkowi – zagrożeniu wybuchem pyłów nagromadzonych w różnych miejscach linii. Najczęstszą przyczyną zapłonu w takiej sytuacji jest kolizja drobinek metalu. Gdy ciągłej pracy taśm i linii transportowych nie kontrolują separatory magnetyczne, skutki ewentualnej eksplozji spowodują nie tylko ogromne straty materialne. Bywają także przyczyną poważnych wypadków w pracy, kończących się znacznym uszczerbkiem zdrowia lub nawet śmiercią.

Zapraszamy do współpracy wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, jaki rodzaj produkcji wykorzystują w swojej działalności. Nasze separatory magnetyczne uwzględniają specyfikę produkcji w rozmaitych branżach. Oferujemy gotowe urządzenia lub opracowanie oryginalnego rozwiązania dla dowolnej linii, dopasowane do warunków, w których odbywają się procesy wytwórcze.

Separatory magnetyczne dla przenośników taśmowych

Do przenośników taśmowych proponujemy kilka rodzajów rozwiązań, które można wybrać zależnie od charakteru działalności firmy i rodzaju oczyszczanego materiału.

Najprostszym rozwiązaniem są płyty i bloki magnetyczne zawieszane nad taśmą, które stosujemy w przypadku niewielkiej ilości zanieczyszczeń metalowych. Magnesy są oczyszczane ręcznie lub przy pomocy płyty czyszczącej z progami nazywanej ekstraktorem.

Separatory magnetyczne taśmowe w wersji ferrytowej, neodymowej lub elektromagnetycznej montuje się nad przenośnikiem, dzięki czemu pole o dużej mocy obsłuży jego całą powierzchnię. Oczyszczanie materiału na taśmie odbywa się nieprzerwanie, a urobek jest automatycznie odprowadzany przez taśmę wynoszącą. Można do ich obsługi użyć napędu elektrycznego bądź hydraulicznego.

Doskonałym uzupełnieniem separatorów magnetycznych taśmowych działających z góry są rolki magnetyczne, które są montowane w miejsce bębnów napędowych lub zwrotnych przenośnika taśmowego. Rolki magnetyczne są oczyszczane samoczynnie i odprowadzają wyłapane metale pod przenośnik.

Separatory magnetyczne dla transportu grawitacyjnego

Transport grawitacyjny można zaopatrzyć w sprzęt oczyszczający wielu rodzajów. Ich dobór zależy od asortymentu, a także typu i konstrukcji urządzeń transportujących.

Separatory magnetyczne bębnowe pozwalają na automatyczne oczyszczenie dużych ilości metali. Wersje prętowe umożliwiają rozdzielanie najmniejszych metalowych drobinek (od 30 mikrometrów). Mogą być oczyszczane ręcznie (system „quick-clean”), półautomatycznie (magnesy przesuwane przez sprężone powietrze) lub w pełni automatycznie.

W przypadku usuwania zanieczyszczeń ze sproszkowanych produktów o słabej przepływności konieczne okaże się zamontowanie separatora z magnesami rotującymi. Dla produktów o większych wymiarach możliwe jest zastosowanie separatora z magnesami zewnętrznymi lub magnesów płytowych montowanych w zsypie.

Dla branży zbożowej i paszowej najczęściej stosuje się separatory magnetyczne stożkowe i kaskadowe.

Separatory magnetyczne dla transportu ciśnieniowego

Specjalna konstrukcja wyróżnia separatory magnetyczne stosowane w przypadku produktów przemieszczanych pod ciśnieniem. Czułe filtry, przez które przepuszcza się spożywcze ciecze i proszki w sprężonym środowisku, są niezwykle skuteczne w zatrzymywaniu nawet mikroskopijnych drobin metali nieżelaznych, których nie wykrywają detektory. Wymagają one namagnesowanych prętów o podwyższonej sile pola magnetycznego, które w dowolnym momencie transportu można wyjąć do oczyszczenia i ponownie użyć w procesie produkcji.

W przypadku produktów ze skłonnością do zestalania jak czekolada czy gęste syropy stosujemy filtry z podwójną ścianą obudowy – płaszcz grzewczy z ciepłą wodą pozwala na płynny transport materiału i skuteczną separację metali.

 

Dla każdego typu produktu

Ważną cechą oferowanych przez nas urządzeń jest możliwość zastosowania ich w dowolnej gałęzi przemysłu. Nie ma znaczenia, jaki typ strumienia produktu wymaga oddzielenia elementów metalowych.

Nasze separatory magnetyczne działają chociażby w przypadku cieczy przepływających pod ciśnieniem (jogurt, ketchup, soki, ciecze przemysłowe…). Nie jest również problemem wydobycie opiłków z produktów tłustych: płynnej czekolady, masła czy oleju. Posiadamy rozwiązania dla strumienia proszków i granulatów – mąki, soli, kakao, mleka w proszku, cukru, leków, szkła, minerałów, tworzywa sztucznego, ziaren czy krzemu. Stosują je również klienci, którzy wytwarzają produkty o nieregularnym kształcie jak liście tytoniu, mrożone i świeże owoce, warzywa, herbata czy kawa. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w wyborze optymalnego separatora magnetycznego.

Wersje dla branży spożywczej i farmaceutycznej

Z oczywistych względów szczególnie surowe przepisy dotyczą producentów z branży farmaceutycznej i spożywczej. Właśnie dlatego separatory magnetyczne Goudsmit spełniają wysokie standardy, między innymi jeśli chodzi o dostosowanie do procesów Cleaning in Place (CIP), oznaczających czyszczenie na miejscu (bez demontażu urządzenia). Istotne są również przepisy EHEDG (European Hygienic Engineering and Design Group) oraz europejskiego rozporządzenia WE nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Odpowiednie dla danego separatora deklaracje i certyfikaty dostarczane są wraz z dokumentacją techniczno-ruchową.

Konstrukcja urządzeń zapewnia nie tylko skuteczne działanie ale też łatwość czyszczenia z opiłków żelaza. Bierzemy pod uwagę proces mycia stosowany w danej branży. Można mieć pewność, że produkty spożywcze oraz leki, które przechodzą proces specjalistycznej filtracji, są pozbawione tak niebezpiecznych elementów, jak opiłki metali czy rdza. Zastosowanie bardzo silnych magnesów wymaga odpowiedniego sposobu czyszczenia.

Wersje dla strefy zagrożonej wybuchem pyłu

Mamy świadomość, że nawet drobny pył, który łączy się z tlenem oraz źródłem zapłonu, bywa przyczyną wybuchu. Eksplozja to zjawisko bardzo groźne, skutkujące zniszczeniami, których naprawa jest kosztowna, ale przede wszystkim może spowodować rozległe obrażenia ciała a nawet wypadek śmiertelny. Każdy pracodawca powinien więc starannie dobierać maszyny do charakteru swojej działalności.

Wybuchom pyłu można przeciwdziałać poprzez zastosowanie specjalnych wariantów naszych separatorów magnetycznych, które filtrują cząsteczki metalu i spełniają normy ATEX – Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/34/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Specjalizujemy się w rozwiązaniach dla strefy zagrożenia wybuchem pyłu (nie dostarczamy urządzeń dla strefy gazowej).

Obróbka wykończeniowa

Każdy klient może liczyć na dostarczenie produktu ściśle dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Oferujemy obróbkę wykończeniową, która pozwala udoskonalić separator magnetyczny. Wszystkie produkty, które nie są w całości wykonane ze stali nierdzewnej, można po prostu pomalować na dowolny kolor. Dla separatorów magnetycznych przeznaczonych dla przemysłu standardowo stosujemy piaskowanie (chropowatość Ra 3 µm). W branżach farmaceutycznej oraz spożywczej zapewniamy wysoki poziom higieny przez polerowanie powierzchni (Ra ≤ 0,4 µm).

Mniej atrakcyjne pod względem estetycznym i w niektórych przypadkach niemożliwe do przeprowadzenia jest polerowanie elektrolityczne (Ra ≤ 0,6 µm). Nowością, jeśli chodzi o obróbkę wykończeniową, jest obróbka strumieniowa na mokro (Ra ≤ 0,6 µm), która skuteczniej od polerowania chroni przed przywieraniem pyłu.

Powlekanie lub utwardzanie — dla produktów ściernych

W przypadku produktów powodujących abrazję rośnie ryzyko skrócenia żywotności i funkcjonalności magnesów. Aby temu zapobiec, możemy zapewnić ich powlekanie lub utwardzenie elementów. Wśród stosowanych metod można wskazać nachromowywanie na twardo lub pokrycie warstwą węgliku wolframu. Specjalne zabezpieczenie może zostać zastosowane także wobec innych części separatora magnetycznego, takich jak obudowa i osłony magnesów. Tego typu rozwiązania pomagają obniżyć nakłady serwisowe i zwiększyć żywotność sprzętu.

Układy sterowania

W przypadku rozwiązań automatycznych ważnym aspektem korzystania z separatorów magnetycznych jest sterowanie. Na tym polu również możesz liczyć na nowoczesne wykonanie. Sterowanie czyszczeniem jest systemowo zautomatyzowane, a użytkownik ma do dyspozycji łatwy w obsłudze panel. W przypadku większości urządzeń można zamontować czujniki bezpieczeństwa, aby kontrolować, czy są zamknięte, a magnesy znajdują się w kanale produkcji.

Jakie metale mogą być separowane

Warto również przypomnieć, że nie wszystkie metale podlegają magnetycznemu przyciąganiu. Zanieczyszczenia można podzielić na trzy typy:

  • cząsteczki żelaza i stali,
  • zanieczyszczenia ze stali nierdzewnej,
  • metale nieżelazne (kolorowe)

Dla stali nierdzewnej w zależności od stopu jej podatność magnetyczna jest stosunkowo niska. Posiadamy w ofercie specjalne układy o wysokiej indukcji. W recyklingu stali nierdzewnej stosujemy rolki magnetyczne o indukcji 10000 Gauss. W branży spożywczej i chemicznej stosowane są separatory Easy Clean Flow o indukcji 12000 Gauss na osłonach magnesów.

W przypadku metali nieżelaznych (aluminium, miedź, mosiądz…) używa się takich rozwiązań jak separator wirowo-prądowy. Skontaktuj się z naszą firmą, aby zdobyć więcej informacji na temat sprzętu dostosowanego do Twojej działalności.

recyklingrecykling metali
branża spożywczabranża spożywcza
SUROWCE MINERALNESUROWCE MINERALNE
ROLNICTWO I PASZEROLNICTWO I PASZE
MLECZARSTWOMLECZARSTWO
obróbka metaliobróbka metali
tworzywa sztucznetworzywa sztuczne
automatykaautomatyka
branża ceramicznabranża ceramiczna
przemysł chemicznyprzemysł chemiczny
przemysł farmaceutycznyprzemysł farmaceutyczny
windywindy
Wamag logo Goudsmit Magnetics logo ZAM-SERVIS logo Przemysłowe systemy magnetyczne MATYKIEWICZ