Często otrzymujemy zapytania od klientów, którzy chcą oddzielić aluminium i inne metale kolorowe od granulatu lub płatków tworzywa sztucznego w procesie recyklingu. Na załączonym filmie możecie Państwo obejrzeć proces usuwania metali w praktyce.
W pierwszym etapie konieczne jest zawsze dokładne oczyszczenie materiału z ferromagnetyków. Z reguły nie wystarczy do tego separator nad taśmą - konieczne jest zastosowanie drugiego etapu czyszczenia. Służy do tego separator bębnowy o indukcji 3000 lub 6000 Gauss.
Separator wiroprądowy Goudsmit EddyXpert na nagraniu posiada szerokość roboczą 1000 mm i układ biegunów magnetycznych 22HI. Urządzenie wyposażone jest w bęben magnetyczny 3000 Gauss do oddzielania żelaza. Po uzyskaniu frakcji bez ferromagnetyków następuje etap usuwania aluminium i pozostałych metali kolorowych. Prądy wirowe wykonują swoją pracę! Automatyczne oddzielanie metali nieżelaznych pozwala uzyskać czystą frakcję tworzywa do ponownego wykorzystania.
Ważne jest zastosowanie wąskiej frakcji (np. 10-30 mm), gdyż zbyt duży "rozstrzał" (np. 20-200 mm) uniemożliwi prawidłowe ustawienie klapy separującej. Będzie to skutkowało niską czystością uzyskanego tworzywa.