Firma Goudsmit Magnetic Group z Eindhoven rozwija nowe systemy magnetyczne i elektromagnetyczne pozwalające zwiększyć procentowy poziom odzysku metali z auto złomu. Szczególnie skutecznym rozwiązaniem jest bęben elektromagnetyczny przeznaczony do pracy w ciężkich warunkach na przykład bezpośrednio za strzępiarką do odpadów samochodowych.
Bęben elektromagnetyczny tego typu spełnia swoje zadanie przy separacji znacznych ilości metali o dużych gabarytach i ostrych krawędziach ze strumienia odpadów o dużej objętości. Standardowy zawieszany separator magnetyczny z taśmą nie będzie odpowiedni między innymi ze względu na ryzyko szybkiego uszkodzenia taśmy czyszczącej. Drugim ważnym czynnikiem jest duża głębokość pola wytwarzanego przy pomocy elektromagnesu. Bęben jest wydajny, masywnie wykonany i dobrze radzi sobie z ogromnymi obciążeniami podczas separacji złomu z odpadów samochodowych po strzępiarce.
Płaszcze bębna elektromagnetycznego jest wykonany z manganowej stali wysokostopowej o wysokiej odporności na ścieranie. Płaszcz obraca się wokół statycznego segmentu elektromagnetycznego w formie cewki o specjalnym układzie biegunów. Położenie segmentu magnetycznego może być dowolnie regulowane przy pomocy układu mechanicznego.
Optymalnym sposobem instalacji jest zawieszenie bębna nad podajnikiem wychodzącym ze strzępiarki. Materiał jest podawany od dołu, a przyciągnięte przez bęben części metalowe są przenoszone na jego górną płaszczyznę i spadają do kontenera na złom. Separacja może przebiegać w dwóch etapach, w celu doczyszczenia i lepszego rozdzielenia materiału.
Standardowe parametry bębna elektromagnetycznego do tej aplikacji to średnica 1500 mm, długość 2000 mm i moc elektromagnesu 15 kW. Dla mniejszych strzępiarek wystarczy średnica 1000 mm, długość 1200 mm i moc elektromagnesu 5,5 kW. Separator może pracować dla frakcji do 220 mm i wydajności nawet 50 ton na godzinę.
Do separacji bardzo drobnych cząstek ferromagnetycznych, a także paramagnetycznych stosowane są bębny magnetyczne o indukcji 0,9 T (9000 Gauss) z magnesami trwałymi. Przy pomocy tych urządzeń możliwa jest separacja nawet drobinek stali nierdzewnej, która przeszła przez strzępiarkę.